Ehdolla eduskuntaan keväällä 2023

Ajankohtaista

Kempeleen Sosialidemokraatit ry päätti ylimääräisessä yhdistyksen kokouksessa esittää minua eduskuntavaaliehdokkaaksi ensi kevään eduskuntavaaleihin. Tie ehdokkaaksi ei ole itsestäänselvyys. Meillä Kempeleessä ehdokkuudesta kiinnostuneita oli kolme. Ylimääräinen yhdistyksen kokous päätti, että tuleviin vaaleihin asetetaan vain yksi ehdokas ja tästä siis äänestettiin. Äänestystulos oli selkeän yksimielinen.

Kempeleen Sosialidemokraatit ry tekee siis virallisen esityksen Oulun piirin piirihallitukselle, joka nimeää ensimmäisiä ehdokkaita syyskuussa 2022 vuoden 2023 eduskuntavaaleihin. Ehdokasasettelu päätetään lopullisesti piirikokouksessa 26.11.2022. Olen ehdokkuudesta jo nyt palavan innostunut ja kiitollinen siitä, että sain oman yhdistyksen vankkumattoman tuen ehdokkuuteni taakse. Tästä on hyvä lähteä jatkamaan vaikuttamista paremman Kempeleen, Lakeuden, Pohjois-Pohjanmaan ja Oulun piirin sekä Suomen hyväksi.